Polska wersja GTA V od IS? Na razie tylko zwiastun...

InneWczoraj w godzinach popołudniowych firma Rockstar Games opublikowała drugi zwiastun GTA V, który w ekspresowym tempie narobił sporego zamieszania w świecie gier. Oczywiście, jako zespół odpowiedzialny za polonizację ostatnich odsłon serii, nie mogliśmy przejść obok tego obojętnie. Na naszym profilu na YouTube pojawiła się już jego polska wersja z napisami, do obejrzenia u dołu tego newsa. Gorąco zachęcamy do oglądania i dzielenia się z nami swoimi spostrzeżeniami na temat zwiastunu.

A sądząc po wypowiedziach na Facebooku, prezentacja gry zrobiła na was duże wrażenie, choć pojawiły się głosy, że to tylko GTA IV z nieco poprawioną grafiką. Czy będzie to rewolucja? Oceńcie sami. A my, korzystając z okazji, pragniemy przypomnieć o naszej deklaracji sprzed roku. Obiecaliśmy wówczas, że jeśli GTA V nie zostanie przetłumaczone przez wydawcę, to my się tym zajmiemy. Wierzymy, że damy radę i mamy do tego odpowiednie predyspozycje, gdyż przetłumaczyliśmy już GTA IV: The Lost and Damned i GTA IV: The Ballad of Gay Tony oraz dokańczaliśmy polonizację podstawowej wersji "czwórki". Wszystko leży jednak w rękach Rockstar Games, które ostatnio coraz przychylniejszym okiem spogląda na nasz język.


Pewien promyk nadziei na oficjalną polską wersję daje e-mail przypadkowo wysłany z Rockstar Lincoln do jednego z członków naszego zespołu. Pojawia się w nim temat testowania polskich wersji gier, a oficjalne źródła nie podają jakoby producent pracował nad jakąkolwiek inną grą niż Grand Theft Auto V...
4 komentarze

Polonizacja Spec Ops: The Line idzie jak burza

ProjektyMamy dobrą wiadomość dla wszystkich graczy oczekujących spolszczenia gry Spec Ops: The Line - prace idą jak burza! Przełożyliśmy na język polski już niemalże wszystkie teksty interfejsu i większość dialogów. Etap tłumaczenia powinien zostać zakończony w ciągu najbliższego tygodnia. Zanim jednak zaczniecie nas pytać, kiedy opublikujemy spolszczenie, pragniemy przypomnieć, że przed nami jeszcze etap korekty oraz testów. Ile to potrwa, tego - ze względu na charytatywny charakter naszej pracy - nie jesteśmy w stanie przewidzieć.

Choć nie zawsze było tak wspaniale. Początkowo mieliśmy z tym projektem wiele komplikacji: najpierw na przeszkodzie stały czcionki, które były bezpośrednim powodem tak długiego wstrzymywania się z oficjalną zapowiedzią. Później zaś okazało się, że nie wszystkie teksty gry są tam, gdzie powinny być. Dodatkowe pliki okazały się mieć zupełnie inną budowę (i kodowanie uniemożliwiające wstawianie polskich znaków), a ich poprawna edycja okazała się sporym problemem. Zadania nie ułatwiał fakt, że w plikach gry po prostu panuje niechlujstwo. Na szczęście, w ostatnim czasie udało nam się rozwiązać te i większość innych trudności. Obecnie skupiamy się na dokończeniu tłumaczenia, co - jak pisaliśmy - powinno nastąpić niedługo.

Spolszczenie gry Spec Ops: The Line
11 komentarzy

Wampiry zaskakują w nowej wersji spolszczenia

ProjektyUważni obserwatorzy rozwoju polonizacji gry Vampire: The Masquerade - Bloodlines z pewnością orientują się, jak wyglądają sprawy w kwestii kolejnej aktualizacji. Pora na nową porcję informacji związanych z polskim Wampirem - wszystko to z pierwszej ręki od jedynego twórcy tłumaczenia tej gry - Jana "jasiek_barca" Marcinkowskiego. Na oficjalnym facebookowym profilu The Patches Scrolls poinformowano wczoraj o premierze kolejnego patcha Wernera Spahla. Tym razem aktualizacja przybrała numerek 8.4.

W tej samej wiadomości jest też informacja o dużej niespodziance, która pojawiła się właśnie w tej łatce. Chodzi mianowicie o zupełnie nową lokację, która została usunięta z pierwotnej wersji gry - jest to biblioteka ze śródmieścia Los Angeles. U nas możecie zobaczyć dwa zdjęcia z tej lokacji (zdjęcia u dołu newsa). Opisywana wyżej nowość oczywiście znajdzie się w polskiej wersji patcha. A skoro już o niej wspomnieliśmy - co słychać w polonizacji? Czy są jakieś nowe wiadomości?

Powodem, dla którego dwóch wersji w ogóle nie publikowano w języku polskim, jest to, że wprowadzały one relatywnie niewielkie zmiany. Dodatkowo wciąż borykaliśmy się z problemem ucinanych napisów z lewego górnego rogu ekranu. Na chwilę obecną jeszcze nie zostało to rozwiązane. W komentarzach do polonizacji poruszono kwestię braku napisów do audycji radiowych - niestety, twórcy oryginalnego patcha sami próbują coś w tej materii zaradzić, na razie jednak bez powodzenia. Również weźmiemy to na warsztat, natomiast w nowej polskiej łatce będziecie mogli przeczytać transkrypt tych audycji. Zawsze coś, prawda?

Niestety, termin wydania nowej polonizacji nieco się wydłuży. Nie będzie to kilka dni po premierze angielskiej wersji, jak pierwotnie zakładano - przede wszystkim ze względu na zaangażowanie w projekt Spec Ops: The Line (który, nawiasem mówiąc, idzie jak burza). Ponadto samo zaktualizowanie polskich plików potrwa nieco dłużej, ponieważ tego wszystkiego jest zwyczajnie dużo, wliczając w to transkrypt radiowy, który krótki nie jest. Przewidywany termin wydania polonizacji to trzeci tydzień listopada.

Vampire: The Masquerade - Bloodlines - Spolszczenie gry 01 Vampire: The Masquerade - Bloodlines - Spolszczenie gry 02

Zachęcamy do udzielania się na forum dotyczącym polonizacji Bloodlines! To miejsce dla Was, jeśli chcecie o coś zapytać, wyrazić opinię lub zgłosić jakiś problem dotyczący polonizacji. Szykujcie się. Polski Wampir niedługo znowu ugryzie.
Brak komentarzy

Tłumaczenie gry Torchlight II idzie bardzo sprawnie

ProjektyMija miesiąc od czasu, kiedy ostatni raz informowaliśmy was o polonizacji gry Torchlight II. Coraz częściej pytacie nas o postępy, spodziewaną datę ukończenia, a niektórzy nawet zgłaszają wątpliwości w istnienie tego projektu. Zapewniamy was jednak, że nie ma powodów do obaw, a brak aktualizacji wynika nie z niedoboru, a z nadmiaru pracy. To naprawdę bardzo pracochłonny projekt, któremu trzeba poświęcić wiele czasu. Zadania nie ułatwia też fakt, że twórcy często aktualizują swoją grę, wprowadzając liczne zmiany.

Dobra wiadomość jest taka, że Torchlight II to nasz najważniejszy projekt. Poświęcamy mu największą uwagę i zaangażowało się w niego najwięcej tłumaczy, którym rozdzielono już większość tekstów. Aktualnie tłumaczymy zadania i skupiamy się na kolejnych elementach gry. Prace postępują bardzo sprawnie i, co najważniejsze, odbywają się bez dłuższych przerw. A jeśli chcecie wiedzieć ile dokładnie już zrobiliśmy... nie powiemy wam. Na uspokojenie dodamy jednak, że jesteśmy w drugiej połowie tłumaczenia. Więcej szczegółów przygotujemy dla was już niedługo. W międzyczasie polecamy zaglądać na stronę Torchlight 2 FAN BLOG, a kto wie - może właśnie tam pojawią się nowe informacje.

Spolszczenie gry Torchlight II
10 komentarzy

Dodatki DLC do Borderlands 2 również zostaną przetłumaczone

ProjektyStudio Gearbox Software zapowiedziało w tym tygodniu pierwsze duże DLC do Borderlands 2, które ma wzbogacić świat gry o nowe elementy, postacie czy zadania. Dodatek zatytułowany "Captain Scarlett and Her Pirate's Booty" wprowadzi nową kampanię fabularną, której główną osią będzie grupa piratów stacjonujących na... pustyni. W związku z powtarzającymi się pytaniami, pragniemy uspokoić, że przetłumaczymy zarówno to DLC, jak i wszystkie następne.

Oczywiście, sprawą priorytetową jest przetłumaczenie podstawowej wersji gry. Możemy wam jednak obiecać, że wszystkie dodatki weźmiemy na warsztat. Mniejsze rozszerzenia najprawdopodobniej zostaną uwzględnione już w pierwszej wersji spolszczenia. Większe DLC, o ile takowe się pojawią, zostaną przełożone na język polski i wzbogacą naszą polonizację po zakończeniu prac nad podstawową wersją Borderlands 2. W ten sposób nie dopuścimy do powtórki historii, jaka spotkała pierwszą część serii, do której dodatki po dziś dzień nie doczekały się polskiego przekładu. Jesteście z nami?

Spolszczenie do gry Borderlands 2 - Captain Scarlett and Her Pirate's Booty

Borderlands 2 jest kontynuacją strzelanki RPG wydanej w 2009 roku. Akcja gry po raz kolejny przenosi gracza na planetę Pandora, gdzie jego głównym celem staje się likwidacja Handsome Jacka - samozwańczego dyktatora, który przypisał sobie zasługi bohaterów z pierwszej części gry i wykupił producenta broni, korporację Hyperion. Podobnie jak w "jedynce", tak i w tej części kampanię można przejść w trybie kooperacji z czterema innymi graczami. DLC zatytułowane "Captain Scarlett and Her Pirate's Booty" ukaże się już 16 października w cenie 9,99 dolara, czyli około 30 złotych.
15 komentarzy

Spolszczenie Plants vs. Zombies - Testy, zdjęcie i wyjaśnienia

ProjektySpolszczenie Plants vs. Zombies to jeden z bardziej pechowych projektów w historii naszego zespołu. Prace, które rozpoczęliśmy na początku bieżącego roku, miały w zamyśle potrwać niedługo. Stało się inaczej, a projekt do dziś nie ujrzał światła dziennego za co należą się Wam przeprosiny. Szczególnie że przez ostatnie miesięce nie dzieliliśmy się z wami żadnymi informacjami. Powód jest jednak dość prozaiczny - po prostu nie było czym.
Spolszczenie Plants vs. Zombies


Choć w okresie letnim zrobiliśmy sobie wakacyjną przerwę, to prace nad Plants vs. Zombies stanęły w miejscu dużo wcześniej. Myli się jednak ten, kto myśli, że porzuciliśmy projekt. Obecnie spolszczenie leży prawie gotowe (wszystkie teksty zostały już przetłumaczone, a tekstury przygotowane) i na dniach zamierzamy powrócić do tematu. Musimy tylko złożyć wszystko w działającą całość i przeprowadzić testy lingwistyczne. A skoro już o nich wspomnieliśmy? Może Wy chcielibyście przedpremierowo przetestować polską wersję Plants vs. Zombies? Jeśli tak, dajcie znać na naszym forum!

Plants vs. Zombies to jeden z najpopularniejszych przedstawicieli gatunku tower defense, polegających na obronie własnego stanowiska przed nacierającymi hordami przeciwników. W tym przypadku są to zabawne zombie, które za cel obrały sobie domostwa ludzi. Zadaniem gracza jest obrona strategicznego punktu, a odbywa się to na ogrodzie, w którym rozstawiamy armię uroczych kwiatków i roślin. Przed samymi zombiakami można się bronić, rozstawiając strażników za specjalne słoneczka, które zdobywamy i produkujemy w trakcie rozgrywki. Plants vs. Zombies jest grą stosunkowo prostą i przystępną, co przyniosło jej dużą popularność wśród graczy.

Spolszczenie do gry Plants vs. Zombies
9 komentarzy

Spolszczenie Borderlands 2 już powstaje!

ProjektyZanim przejdziemy do dzisiejszej wiadomości, chcielibyśmy zaprosić Was do regularnego przeglądania naszego profilu na Facebooku. To właśnie tam przed kilkoma dniami zasugerowaliśmy, że zespół Iron Squad ma w zanadrzu jeszcze jeden projekt. Wielu domyślało się o co chodzi, a inni to wiedzieli, jednak do tej pory nie zdecydowaliśmy się na oficjalne ogłoszenie projektu. Dlaczego? Spójrzcie na starsze newsy, a szybko zrozumiecie - trochę się działo, prawda? W każdym razie dziś nastał odpowiedni czas.

Z przyjemnością informujemy, że tworzymy spolszczenie gry Borderlands 2! Pierwsze prace rozpoczęły się tuż po premierze gry, jednak z kopyta ruszyliśmy dopiero tydzień temu. Wszelkie trudności techniczne zostały już rozwiązane, dlatego możecie być spokojni, że tłumaczenie wypali i będzie postępowało bez zarzutów. Wiemy, że ucieszy Was ta wiadomość, ponieważ jest to tytuł, który zdecydowanie najczęściej wymienialiście w naszej ankiecie pt. "Jaką grę powinniśmy spolszczyć?". Tak więc zapraszamy do ponownego wypełniania formularzu, bo jak sami widzicie, bacznie przyglądamy się waszym zgłoszeniom.

Spolszczenie do gry Borderlands 2
Polonizacja Borderlands 2 tradycyjnie obejmie wszystkie teksty gry, a i być może tekstury. Nie pokusimy się jednak o podanie terminu premiery, gdyż na obecnym etapie jest to obarczone bardzo dużym marginesem błędu. Wszakże nikt z nas nie może zapewnić, że będzie mógł codziennie poświęcić swój czas, a przypominamy, że robimy to całkowicie hobbystycznie. Jest to też ostatni z serii projektów, które zapowiedzieliśmy w ostatnim tygodniu. W najbliższej przyszłości nie zamierzamy brać na swoje barki kolejnych (a przynajmniej do czasu ukończenia jednego z aktualnych), ponieważ moc przerobowa naszego zespołu ma też swoje granice.

Borderlands 2 - Spolszczenie gry 01 Borderlands 2 - Spolszczenie gry 02 Borderlands 2 - Spolszczenie gry 03 Borderlands 2 - Spolszczenie gry 04
62 komentarzy