Projekty »

Vampire The Masquerade: Bloodlines - Spolszczenie

Vampire The Masquerade: Bloodlines

Premiera polonizacji 5 czerwca 2011
Premiera gry 16 listopada 2004
Producent Troika Games
Wydawca PL LEM
Pobierz spolszczenie


Polonizacja gry Vampire The Masquerade: Bloodlines jest samodzielnym projektem Jana Marcinkowskiego, członka grupy Iron Squad i tłumacza strony ArkhamInfo.com. Prace nad projektem rozpoczęto w czerwcu 2009 roku, które (po paru kilkumiesięcznych przerwach) zakończono 2 lata później. Polska wersja "Wampira" jest tłumaczeniem nieoficjalnego patcha Wernera Spahla z patches-scrolls.de, który wziął na siebie zadanie udoskonalenia gry. RPG akcji, jakim jest Vampire The Masquerade Bloodlines, miało ogromny potencjał, jednak przez goniące terminy i problemy finansowe producenta (który ostatecznie i tak zbankrutował), gra została opublikowana z wieloma błędami i niedoskonałościami. Polonizacja zawiera polskie znaki diakrytyczne i, dzięki Wojtkowi "voythas" Wodzisławskiemu, zawiera unikalne czcionki dostosowane do naszego ojczystego języka. Wszystkie teksty w grze zostały przetłumaczone, dzięki czemu poprawne zrozumienie fabuły nie będzie już problemem. W miarę rozwoju angielskiego patcha, polska wersja będzie aktualizowana.

Patch można zainstalować w wersji podstawowej lub rozszerzonej. Domyślna nakładka podstawowa naprawia rozliczne bugi i odzyskuje tylko niewykorzystaną treść, która ma pewien wpływ na rozgrywkę. Opcjonalny patch rozszerzony dodaje kolejne ulepszenia rozgrywki oraz odzyskuje sporo zawartości usuniętej z ostatecznej wersji gry - vide dziennik zmian.

Vampire The Masquerade: Bloodlines to gra ze stajni Troika Games osadzona w uniwersum Świata Mroku - inną była Redemption (której nie trzeba znać, aby orientować się w wydarzeniach z Bloodlines) wydana w 2000 roku. Akcja gry rozgrywa się w Los Angeles, które nocą zamienia się w miejsce pełne istot nadnaturalnych. Gracz wciela się w wampira przynależącego do jednego z siedmiu klanów, z którego każdy charakteryzuje się innymi zaletami i wadami - podobnie jak w papierowym RPG wydanym przez wydawnictwo White Wolf. Jako nowo narodzony wampir poznajemy całe społeczeństwo istot, które usilnie kryją się przed ludźmi ze swoją egzystencją - w tym celu wampiry przestrzegają własnego kodeksu, zwanego Maskaradą. Nasza postać musi się odnaleźć w zupełnie nowej sytuacji, a przetrwanie nadchodzących zdarzeń będzie zależało od naszych wyborów, które do oczywistych nie należą. Spolszczenie można pobrać ze strony Patches-Scrolls.de dzięki uprzejmości Matthiasa Rauhuta.


Gdzie kupić grę?
Najprostszym sposobem nabycia gry Vampire The Masquerade: Bloodlines jest system elektronicznej dystrybucji Steam, gdzie można ją zakupić w bardzo przystępnej cenie. W wersji pudełkowej gra ta jest już raczej "białym krukiem", o którego trudno nawet na serwisach aukcyjnych.

Vampire: The Masquerade - Spolszczenie 01 Vampire: The Masquerade - Spolszczenie 02 Vampire: The Masquerade - Spolszczenie 03 Vampire: The Masquerade - Spolszczenie 04 Vampire: The Masquerade - Spolszczenie 05
220 komentarzy
Komentarze
 • Omnikorn

  Nikt nie skomentował ? No to ja pierwszy - dziekuje bardzo za tłumaczenie. Jest świetne.

 • 278

  Będzie jeszcze lepsze z polskimi znakami :) Uzbrójmy się w cierpliwość, w okolicach kwietnia powinno się ukazać.

 • Ten który czeka na Polskie znaki.

  Pozostaje tylko cierpliwie czekać na Polskie znaki. PS: Macie w planach spolszczyć pierwszą część ?

 • 278

  Obecnie nie ma takich planów.

 • ajajajaj

  Dzięki, jako że dzisiaj na Steamie gra za 5€, popróbuję polonizację. Gdyby nie ona, pewnie bym nie kupił.

 • rybak

  Działa z wersją ze Steama?

 • 278

  Działa na każdej wersji :)

 • rybak

  Dzięki za odpowiedź. Którą wersję patcha polecasz zainstalować (zaznaczam, że z Wampirem będę miał kontakt po raz pierwszy): podstawowa, ktora poprawia tylko bugi czy może rozszerzoną? :)

 • 278

  To już zależy od Ciebie. Moim zdaniem (twórcy poradnika do gry również) rozszerzona wersja zdecydowanie ulepsza grę, natomiast można odłożyć jej instalację na drugie przejście. Także sam zdecyduj, aczkolwiek ja bym się skłaniał ku rozszerzonej :) Jeżeli chcesz, to możesz poczekać na wersję z polskimi znakami - pewne rzeczy się zmienią na lepsze :) powinno to nastąpić, tak jak pisałem, w okolicach kwietnia. Poza tym, że gra będzie posiadała polskie znaki, nie zmieni się wiele, ale tu i ówdzie naniosłem wymagane poprawki (doprecyzowanie niektórych tłumaczeń, usunięcie literówek, dostosowanie dialogów do obydwu płci...).
  Pozdrawiam i życzę miłej zabawy z Wampirem :)

 • rybak

  Dzięki za radę. Zdecydowałem się jednak na standardowego patcha. Przy ponownym podejściu do gry nie omieszkam sprawdzić nowego contentu. Spolszczenie jest naprawdę niezłe (wnioskuję tak na podstawie rozegranych kilku godzin), czekam na finalną wersję.:) Intryguje mnie jedna kwestia: wiesz może, z jakiego powodu po zakończeniu rozgrywki Steam ustawia bez mojej zgody automatyczne aktualizacje? (Nie jest to jakimś wielkim problemem, ale jednak irytuje, bo zmusza mnie do każdorazowego wyłączania tejże opcji):)

 • 278

  Problem jest mi znany. Rozwiązanie jest dostępne na forum angielskiego wsparcia dla tego patcha, odpowiednia informacja pojawi się również na naszym forum. Poniżej szybkie tłumaczenie:
  1. Uruchomić Steama jako administrator
  2. Raz odpalić niespatchowaną grę, która załapie wszystkie pliki ze Steama
  3. Wyjść z gry
  4. Dla Wampira wyłączyć w Steamie opcje "Steam Community In Game" oraz "Automatic Update"
  5. Zainstalować patch w katalogu \steamapps\common\vampire the masquerade - bloodlines
  6. Nie włączać ponownie opcji "Steam Community In Game" oraz "Automatic Update" dla VTMB, bo na Steamie nie będzie już żadnych aktualizacji.

  Podobnie jak twórcy angielskiego patcha nie korzystam ze Steama, więc nie mogę zagwarantować, że to rozwiązanie działa w stu procentach. Ale słyszałem, że paru osobom pomogło :)

 • Fatal error: Uncaught exception 'Twig_Error_Loader' with message 'Unable to find template "bbcode.html" (looked into: /usr/home/IronSquad/domains/ironsquad.pl/public_html/subdomains/forum/styles/all/template).' in /usr/home/IronSquad/domains/ironsquad.pl/public_html/subdomains/forum/vendor/twig/twig/lib/Twig/Loader/Filesystem.php:232 Stack trace: #0 /usr/home/IronSquad/domains/ironsquad.pl/public_html/subdomains/forum/phpbb/template/twig/loader.php(135): Twig_Loader_Filesystem->findTemplate('bbcode.html') #1 /usr/home/IronSquad/domains/ironsquad.pl/public_html/subdomains/forum/vendor/twig/twig/lib/Twig/Loader/Filesystem.php(150): phpbb\template\twig\loader->findTemplate('bbcode.html') #2 /usr/home/IronSquad/domains/ironsquad.pl/public_html/subdomains/forum/phpbb/template/twig/twig.php(382): Twig_Loader_Filesystem->getCacheKey('bbcode.html') #3 /usr/home/IronSquad/domains/ironsquad.pl/public_html/subdomains/forum/includes/bbcode.php(171): phpbb\template\twig\twig->get_source_file_for_handle('bbcode.html') #4 /usr/home/Iron in /usr/home/IronSquad/domains/ironsquad.pl/public_html/subdomains/forum/vendor/twig/twig/lib/Twig/Loader/Filesystem.php on line 232